Snack · Make-Your-Own Ice Cream

DOG-ICE Banana

Creamy with ground banana

DIY dog ice cream: Yogurt powder with coconut flakes and ground banana, plus Triphala, vetiver, and agave inulin. No added sugar; freezes in a few hours.

Symbol: Checkmark in a circle

100% natural—no artificial flavors, colors, or preservatives

Symbol: Checkmark in a circle

Antioxidants support cell protection and the immune system

Symbol: Checkmark in a circle

Gentle on the digestive system thanks to fermented yogurt

14-Day Return Policy
14-Day Return Policy

Unused and in its original packaging? Return your product within 14 days—we'll refund the full purchase price.

Learn More
Swiss Made, since 1992
Swiss Made, since 1992

Made in a Swiss family-run factory—every batch is inspected before it reaches your pet's bowl.

Learn More

CHF 8.90

Taxes included.
Shipping charged at the register.

Pay securely.

  • Generic
  • Twint
  • PayPal
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Visas
  • Mastercard

Your transaction is protected by advanced security measures. 100% secure.

CHF 8.90

Known forThe Lion's Den Switzerland
Available at
Since 1992Family-owned workshop in Wangen, SZ

The Description

For dogs that get too hot too quickly in the summer, and for people who want to offer more than just ice cubes.

When it gets sweltering outside, your dog slows down: he pants, seeks out the shade, and leaves his food untouched. DOG-ICE is made for exactly these kinds of days. It’s a way to cool down that isn’t just cold—it actually does something good. You mix it yourself, so you know exactly what’s in it.

The base is yogurt powder with coconut flakes—creamy and with no added sugar. It also contains a blend of Triphala and vetiver, agave inulin as a plant-based fiber, and ground banana. That’s the entire recipe.

Mix the powder with water, pour it into the mold, and place it in the freezer for a few hours. It will be ready to serve the next hot day. Check the feeding guidelines to see how much is right for your dog.

90-Day Money-Back Guarantee · Swiss Family-Owned Business Since 1992

That's why it feels good

A treat that
has thought through.

A treat doesn't have to be empty. Dog-ICE is refreshing—and it also provides something that's good for your dog.

Symbol: Quality seal with a checkmark, indicating the patented process

Refreshment & Indulgence

This creamy blend of yogurt and fruit cools you from the inside out—the perfect treat after a walk or on sweltering days.

Symbol: Quality seal with a checkmark, indicating the patented process

Cell Protection & Immunity

Natural antioxidants help neutralize free radicals and support the body's natural defenses.

Symbol: Quality seal with a checkmark, indicating the patented process

Gentle on the Digestive System

Fermented yogurt supports a healthy gut flora. The mild formula is also well tolerated by dogs with sensitive stomachs.

Here's how to do it

Done in three steps .

No cooking, no additives. Just powder, water, or yogurt—and a little patience in the freezer.

Step 1

Pour in the powder

Put 60 g of Dog-ICE powder into a tall glass or bowl. You can adjust the exact amount depending on your dog's size—for small breeds, half the serving is enough.

Open the package Open the package

Step 2

Add water

Slowly pour 200 ml of water over the powder. The ratio has been carefully chosen so that the Dog-ICE freezes into a nice, creamy consistency and still comes out of the mold cleanly.

Measuring Measuring

Step 3

Stir until smooth

Stir thoroughly with a spoon until the mixture is smooth and creamy. Small lumps are no problem—they'll dissolve on their own as the mixture freezes.

Add it to the food Add it to the food

Step 4

Pour into a mold & freeze

Pour the mixture into a silicone mold and place it in the freezer for 4–5 hours. Your refreshing snack is ready—perfect for hot days.

Feeding Recommendations

Small dogs approx. 60 g/day
Medium-sized dogs approx. 100 g/day
Large Dogs approx. 180 g/day

A supplement, not a substitute for a meal.

Here's what's inside

A short list, clear origins.

Coconut flakes

Coconut flakes

Coconut flakes

Medium-chain fatty acids (MCTs) with natural antimicrobial effects in the oral cavity. Complements the fungal polyphenol complex to combat bad breath.
Yogurt powder

Yogurt powder

Yogurt powder

Fermented skim milk, gently dried into powder. Provides high-quality milk protein and the subtle tartness that gives Dog-ICE its distinctive character.
Banana powder

Banana powder

Banana powder

100% freeze-dried banana—nothing else. Provides natural sweetness, potassium, and soluble fiber such as pectin.
Agave inulin

Agave inulin

Agave inulin

Soluble dietary fiber from the heart of the blue weaver agave, over 90% pure fiber. It is not digested by the dog, but rather by its gut bacteria—a classic prebiotic.
Triphala

Triphala

Triphala

The classic Ayurvedic trio of fruits: Amalaki, Bibhitaki, Haritaki. They help balance digestion rather than forcing it in one direction.
Vetiver

Vetiver

Vetiver

Ayurvedic cooling root, known as “Ushira.” Its essential oils have a calming effect—the obvious choice for a frozen snack.
Coconut flakes
FRESHIES

Coconut flakes (Cocos nucifera)

Coconut flakes are not just a neutral carrier. They contain medium-chain fatty acids (MCTs), including about 50% lauric acid—a fatty acid with natural antimicrobial activity, particularly against certain bacterial and fungal cultures in the oral cavity.

We choose coconut flakes as the main ingredient in FRESHIES because they complement the core mechanism of action of the mushroom-polyphenol complex. While the mushroom extract binds odor-causing molecules in the digestive tract, lauric acid acts directly in the mouth on the bacteria responsible for bad breath. Two mechanisms, one common goal.

For your dog, this means a tasty snack that provides a satisfying chew while also harnessing the antimicrobial effects of MCTs in the mouth—without essential oils or synthetic flavors.

Yogurt powder
Snacks

Yogurt powder,fermented skim milk

Our yogurt powder is yogurt from which the water has been removed. Just two ingredients, nothing more: skim milk and yogurt cultures. About 35% protein, less than 1.5% fat, and a pH of 4.0 to 4.3—the acidity comes from fermentation, not from any additives.

We choose yogurt powder as the base for Dog-ICE because the fermentation process has already converted some of the lactose into lactic acid. At the same time, the milk protein matrix gives the frozen mixture its creaminess—which is why Dog-ICE doesn’t require any thickeners, emulsifiers, or flavorings. What works in a yogurt jar works just as well in a dog bowl.

For your dog, this means a creamy snack made with a base that many dogs tolerate better than plain milk. But here’s the thing: it still contains milk protein—so dogs with a milk protein intolerance should avoid Dog-ICE.

Banana powder
Snacks

Banana Powder Musa × paradisiaca

Banana powder is 100% freeze-dried banana—with no added sugar, no artificial flavors, and no fillers. In the freeze-drying process, water is extracted from the frozen fruit at low temperatures instead of being boiled out. The color, flavor, and heat-sensitive nutrients are largely preserved.

We choose bananas because they do two things at once. They provide the natural sweetness that makes this snack appealing without added sugar—and they supply pectin, a soluble dietary fiber that binds water and forms a gel-like structure in the intestines. Plus, they provide potassium and magnesium from the fruit itself.

For your dog, that means: an ice cream that tastes like fruit because it contains fruit—with a fiber content that soothes rather than strains the digestive system.

Agave inulin
Snacks

Agave Inulin (Agave tequilana Weber var. azul)

Inulin is a fructan, a chain of fructose building blocks. Dogs cannot break it down because they lack the necessary enzyme. Our inulin is extracted from the heart of the blue Weber agave—with at least ten units per chain, over 90% dietary fiber, and about 5 g of sugar per 100 g. It has a slightly sweet taste but is still classified as fiber, not sugar.

We use agave inulin in Dog-ICE because it reaches the large intestine undigested and is fermented there by bifidobacteria and lactobacilli. This process produces short-chain fatty acids, primarily butyrate—the preferred energy source of the intestinal mucosa. Another practical benefit: Inulin dissolves completely in water and binds moisture. This gives the frozen mixture structure without the need for a thickening agent.

For your dog, this means a snack that supports their gut flora. It all comes down to the amount—fiber takes some getting used to, and too much at once can cause gas. That’s why we’re careful to use it sparingly and recommend introducing it gradually.

Triphala
Herbal Complex

Triphala: Emblica officinalis · Terminalia bellerica · Terminalia chebula

Triphala literally means “three fruits”: Amalaki (Emblica officinalis), Bibhitaki (Terminalia bellerica), and Haritaki (Terminalia chebula), ground in equal parts. The formula is over two thousand years old and is one of the most thoroughly studied herbal preparations in Ayurveda. It contains astringents, tannins, and natural vitamin C from the amla fruit.

We include Triphala in our herbal complex because, when combined, the three fruits achieve something that none of them can do on its own: they have a balancing effect rather than acting in just one direction. Tannins and bitter compounds support regular digestion, regardless of whether it has become irregular in one direction or another. In addition, Triphala has antioxidant properties that protect the intestinal mucosa from oxidative stress.

For your dog, this means: calm, regular digestion and additional cellular protection—from a formula that has stood the test of time for centuries because it is gentle enough for daily use.

Vetiver
Herbal Complex

Vetiver (Vetiveria zizanioides)

Vetiver is a grass, but it is not the leaves that are used, but rather its deep-reaching roots. In Ayurveda, it is called “Ushira” and is classified as a cooling plant—in India, it is traditionally added to summer beverages. Its essential oils consist mainly of sesquiterpenes such as khusimol and vetiverone.

We include vetiver in the herbal blend of Dog-ICE because its properties are well-suited to the occasion. The sesquiterpenes have a calming effect on the autonomic nervous system, and the root also contains antioxidant tannins. In Ayurvedic medicine, Ushira is the plant used to treat heat and restlessness—precisely the two conditions a frozen snack is designed to address.

For your dog, this means a snack that not only physically cools him down on hot days but also, according to Ayurvedic principles, helps him cool down from the inside.

The Varieties

Three favorites, one ritual.

Every dog has its favorite. It's best to try all three.

DOG-ICE Banana
DOG-ICE Banana

Creamy with ground banana

CHF 8.90 60 g · CHF 148.33/kg
View
DOG-ICE Raspberry
DOG-ICE Raspberry

Creamy with ground raspberries

CHF 8.90 60 g · CHF 148.33/kg
View
DOG-ICE Coconut
DOG-ICE Coconut

Creamy, plain, without fruit

CHF 8.90 60 g · CHF 148.33/kg
View

The tradidog Difference

It's not what's inside—
buthow it all works together.

We could list what others can't do. Instead, we'd rather show what we stand for. Four principles that define every gram of Sensitive.

01

Active Ingredients in Proportion

It’s not the amount of an ingredient that matters, but how it interacts with others. It follows the 1+1=3 rule: Fats carry the herbs, herbs balance, and yeasts strengthen—harmoniously blended rather than simply thrown together.

3 LevelsIntestines · Skin · Body
02

Proven, not merely claimed

We test, rather than make promises. Every batch is tested in the lab for purity and safety—developed in collaboration with veterinarians and backed by scientific research.

Swiss qualityVerified by laboratory analysis
03

Swiss origin, produced in-house

We manufacture every package ourselves—in Wangen, Schaffhausen, without contract manufacturers or middlemen. This ensures that every batch remains under our own control, from raw materials to bottling.

Since 1992SZ Family-Owned Workshop
04

It works, or your money back

Try it for 90 days. If you don't see any results, we'll refund the purchase price—even if the package has been opened. We also donate CHF 1 per package to Swiss Animal Protection.

90-Day Satisfaction GuaranteeRisk: zero

The best way to start is

The Starter Kit

Everything you need for your first ice cream afternoon—all in one delivery, without having to hunt down each item separately.

  • 1 × Tradidog Ice Mold
  • 1 × DOG-ICE Banana
  • 1 × DOG-ICE Raspberry
  • 1 × DOG-ICE Coconut
Dog-Ice Starter Kit
Set-Vorteil
Dog-Ice Starter Kit
CHF 29.50CHF 32.60

Du sparst CHF 3.1010 % gegenüber Einzelkauf

Free shipping on orders of CHF 60 or more.

  • One shipment, one delivery
  • No subscription, no commitment
What exactly is in it?

Order by 3:00 p.m. — ships today.

Real Voices

Dogs whose digestion has changed.

Questions & Answers

The questions dog owners ask us most often.

At what outdoor temperature does DOG-ICE become useful?

Starting at about 25 °C. Or, generally speaking, on days when your dog is panting, seeking shade, and eating less.

How do I prepare DOG-ICE?

One full package contains 60 g of powder and makes two ice cream molds: Mix 60 g with 200 ml of water. For one ice cream mold, use half a package—30 g with 100 ml.

For a creamier version, stir in plain yogurt instead of water. Then place it in the freezer for four to five hours, depending on the container.

Can I freeze portions to have on hand?

Yes. They'll keep just fine in the freezer for several weeks.

Is DOG-ICE also suitable for puppies and older dogs?

Yes. Smaller portions for puppies; normal portions for older dogs.

How many times a day can my dog have DOG-ICE?

One to two servings a day are fine. It's a snack, not a meal replacement.